1/ Vysokohorská turistika:

Z nepreberného množstva vysokohorských túr v okolí chaty vyberáme napríklad:

Veľmi ľahké-

1/ Panoramatický okruh okolo vrcholu Planai / z údolia lanovkou/. Prevýšenie 0 m, čas: cca 1.5 hodiny.

Ľahšie -

2/ z parkoviska na konci nádhernej Alpenstrasse na vrchol Stoderzinken. Prevýšenie 200 výškových metrov, čas: cca 2,5 hodiny

Stredné -

3/ od chaty autom k horskej chate Bottinghaus, odtiaľ peši na vrchol Pleschnitzzinken. Prevýšenie 500 výškových metrov, čas: cca 3.5 hodiny.

Náročné -

4/ z údolia Sattental  na vrchol Spateck 2256m n.m. Prevýšenie 1200 m , čas cca 6.5 hodiny

5/ z hornej stanice lanovky na Dachstein na Hoher Dachstein /2995/, prevýšenie 400m, čas: cca 3 hodiny

Tieto i ďalšie  túry nájdete podrobne na stránke: http://www.alpintouren.com

 

a     a

Náš tip: určite nevynechajte príjemnú nenáročnú rodinnú túru z parkoviska krásnej alpskej panoramatickej cesty na Stoderzinken ku kaplnke prilepenej o skalný masív s nádherným výhľadom. /viď nasledujúce foto/

    

 

2/ Cykloturistika:

Okolitá príroda a údolie rieky Enn ponúka všetko, po čom srdce cykloturistu túži - od stoviek km idylických pôžitkárskych cyklotúr údolím rieky Enn cez náročnejšie, perfektne značené horské cyklotúry s náročnejšími stúpaniami a adrenalínovými zjazdmi až po eldorádo "mountainbiku" - zjazdovku Planai s dojazdom na Planai-Olympia stadion, kde sa jazdí aj svetový pohár mountainbiku.

Pruggernom preteká rieka Enn, údolím ktorej vedie jedna z najznámejších cyklotrás v Rakúsku - R7. Je 252 km dlhá, patrí náročnosťou medzi ľahké - s mnohými odpočívadlami a lavičkami pri rieke. Je perfektne značená a je východiskom ku všetkým ostatným horským cyklotrasám. Je ideálna aj pre začiatočníkov alebo rodiny s deťmi. Podrobnosti tejto trasy nájdete  TU.                                                Ďalšie cyklotrasy a informácie pre cykloturistiku nájdete TU.

Taktiež možno vyviezť bycikle všetkými lanovkami, ktoré sú v lete v prevádzke a množstvom horských ciest zjazdiť do údolia. Je to nenáročné - stačí mať dobré brzdy. Príkladom je lanovka na Planai so svojou pretekárskou ale i rodinnou cyklozjazdovkou s nádhernými výhľadmi na masív Dachsteinu. Ak nemáte vlastné bycikle, je tu sieť požičovní, kde je možné všetko potrebné požičať.

 

 

3/ Jazda na koni

Pozorovať okolitú prírodu z chrbta koňa je dobrodružstvom a zážitkom zároveň. Priamo v obci Pruggern je krytá jazdecká hala s možnosťou jazdenia i výuky jazdy s trénerom /hovorí aj po Slovensky/ Stránka jazdiarne je TU 

     

 

 

4/ Veveričia dráha

Najväčší lezecký park v Rakúsku je zážitkom pre celú rodinu - najmä však pre deti, pre ktoré je táto atrakcia nezabudnuteľným zážitkom. Park sa nachádza pri neďalekom /3km/ malebnom mestečku Gröbming priamo v priľahlom lese pri krásnej alpskej ceste na Stoderzinken. Lezecké dráhy poskytujú rôzne druhy lezenia, lietania, balansovania, šmýkania sa a hlavne neopakovateľný zážitok z inej perspektívy.

     

Park má 14 dráh rôznej obtiažnosti s 200 rôznymi prvkami a stanovišťami vo výške 2 - 15 m - dohromady s 2000 m lezeckej dráhy. Okrem toho v parku nájdete 3 lietajúce veveričie dráhy s dĺžkou 120, 220 a 260 m. Ďalšie podrobnosti o veveričej dráhe nájdete TU.

 

5/ Kúpanie

Najbližší aquapark  so saunami, soláriom, tobogánom, detským bazénikom a inými atrakciami je v Schladmingu /v blízkosti dojazdu z lyžiarskeho strediska Planai/. V prípade, že ste si zabudli plavky, nie je to problém - na recepcii si môžete všetko požičať, alebo zakúpiť. Stránka aquaparku je TU.

Okrem tohto akquaparku je v okolí niekoľko otvorených letných kúpalísk a prírodných jazier, kde samozrejmou výbavou každého z nich sú šmýkľavky, tobogány, detské kútiky, skokanské veže, príjemné reštaurácie a rôzne športoviská ako plážový volejbal, stolný tenis, trampolíny.... Prehľad o týchto kúpaliskách nájdete TU.

Najbližším prírodným kúpaliskom k Pruggernu je prírodné jazero v Aichu, kam môžete podniknúť krásnu cyklotúru povodím rieky Enn. /cca 1 hodina/ Informácie o jazere v Aichu nájdete TU. 
a tiež niekoľko fotiek:

   

 

6/ Vodopády

Neďaleké údolie Untertal pri Schladmingu-Rohrmos ponúka nevšedný zážitok, kde je nádherné údolie ukončené 140 metrovým vodopádom, padajúcim v dvoch stupňoch do údolia. Je najväčším vodopádom Steiermarku. Popri vodopáde vedie serpentínová cestička s lávkami, schodištiami a hlavnou atrakciou - lanovým visutým mostom priamo ponad nedotknutú prírodu a silou vody vymleté šluchty. Hlavne na jar a začiatkom leta tu topiace sa alpské snehy vytvárajú veľkolepé prírodné divadlo. Výstup Vás privedie k vysokohorskému jazeru s útulnou chatou, kde sa možete občerstviť, vychutnať si pobyt vo vysokohorskej prírode a tí zdatnejší možu pokračovať  výstupmi na neďaleké alpské končiare.

 

7/ Paraglaiding

Ideálne podmienky pre tento nádherný koníček poskytujú v blízkosti Pruggernu hlavne dve miesta - vrchol Stoderzinkenu a horná stanica lanovky na Dachstein. Na Stoderzinken vedie až do výšky 2100 m/nm nádherná alpská cesta. Z parkoviska na konci cesty je po vrstevnici prístup k štartovacej rampe asi po cca 300 m. Na vrchol Dachsteinu je možné prísť a všetky potrebné veci vyniesť lanovkou z Ramsau. Pre začiatočníkov sú k dispozícii aj dve školy paraglaidingu. Kontakt na ne a všetky ďalšie podrobnosti nájdete TU.

 

8/ Vyhliadkové lety

Za pekného počasia je veľkým zážitkom vyhliadkový let ponad Dachsteinský ľadovec z blízkeho športového letiska /Niederöblarn cca 15km/.

stránka vyhliadkových letov je TU.

 

9/ Rafting

Rýchle prúdy rieky Enn pretekajúcej aj Pruggernom sú ako stvorené na raftovanie ako pre začiatočníkov tak aj pre náročnejších. Všetci spolu nasadnúť do člna a zatancovať si  na vlnách rýchlej rieky - to sa stane určite nezabudnuteľným zážitkom vašej letnej dovolenky. Všetky potrebné veci - rafty, vesty, neoprény, helmy ako aj transfer mikrobusmi Vám zabezpečia raftingové spoločnosti, ktoré pôsobia na rôznych úsekoch rieky. 

  

10/ Beh a Nordic Walking

Blízkosť nádhernej prírody a vysoká úroveň bežeckých tratí robí z tohoto regiónu oázu vyznávačov bežeckých športov. Zo 45 top-bežeckými ukážkovo značenými bežeckými trasami rôznej obtiažnosti a dĺžky od 1 do 42 km patrí tento región k najväčším atrakciám Rakúska.

Podobne aj nordic walking je dnes už viac ako trend. Je to súčastne efektívny fitness tréning, zabíjač tukov a posilňovač zdravia. 45 značených nordic walking trás, 1000 km značených chodníkov, 300 horských jazier, 1000 prameňov a potokov - to sú tie najideálnejšie podmienky, aké si môžete pre tento šport želať.

 

11/ Horolezectvo

Na Južnej a severnej strane Dachsteinského masívu sa nachádza 14 horolezeckých výstupov rôznej obtiažnosti, od ľahších s označením "B" až po extrémne s označením "E". Skaly dachsteinu sú mimoriadne vhodné na lezenie a po náročnom výstupe vás vždy odmenie prekrásnymi výhľadmi na samotný Dachsteinský masív, na blízke pohoria "Niedere Tauern" a za dobrej viditeľnosti na nekonečné more alpských končiarov. Nový "Sky Walk Klettersteig" je absolútnou výkladnou skriňou alpského lezenia. Vedie popod lanovkou na Dachstein priamo k jej hornej stanici a pri obtiažnosti "E" prekonáva výškový rozdiel 170 m pri celkovej dľžke 320 m. Vaše lezecké umenie je priamo vystavené na obdiv turistom, ktorý nenašli dostatok odvahy a na vrchol prichádzajú lanovkou. Ďalšie lezecké trasy nájdete aj TU.

 

 

12/ Zjazd na štvorkolkách

Turistická zjazdovka lyžiarskeho strediska Schladming - Hochwurzen ponúka v lete nevšedný zážitok - 7 km dlhý zjazd na pohodlných a bezpečnými brzdami vybavených štvorkolkách. Štvorkolky sú pre vás pripravené na hornej stanici lanovky vo výške 1900 m n.m. s nádhernou panorámou údolia Ennu a Dachsteinského masívu. Nájdete tu aj štýlovú reštauráciu, kde sa môžete pred dlhým zjazdom posilniť. Deti menšie ako 140 cm jazdia s rodičmi. Bližšie informácie a video nájdete TU.

 

13/ Ľadovec Dachstein v lete

Nádherný výlet za pekného počasia Vám ponúka najbližší ľadovec Dachstein, na ktorý sa dostanete lanovkou z obce Ramsau - 20 km od Pruggernu .

Na ľadovci je množstvo bežeckých tratí, snowbordový park, niekoľko ľahších lyžiarskych zjazdoviek.                                 

Pre náročných lyžiarov je tu niekoľko atraktívnych lyžiarskych túr a zjazdov v hlbokom snehu v nedotknutej alpskej prírode.     

Pri hornej stanici lanovky je v ľade vytesaný ľadový palác s ľadovými sochami od známych sochárov .  Podrobnosti  TU.

 

Všetky podrobné informácie nájdete aj TU.

 

14/ Bobová dráha Ramsau am Dachstein.

  Niečo pre milovníkov nevšedných zážitkov - Bobová dráha v  Ramsau s nádherným výhľadom na masív Dachsteinu. 1330 m dlhá dráha postavená na vysokých oceľových pilieroch a vybavená najmodernejšími jedno alebo dvojsedadlovými bobami umožňuje zažiť buď rýchly adrenalínový zjazd alebo pomalú vyhliadkovú jazdu ponad vrcholce stromov vďaka vlastnej regulácii rýchlosti. Po zjazde vás špeciálny vlek vyvezie znova na štart a môžete si jazdu zopakovať. Dráha je vďaka svojej konštrukcii absolútne bezpečná a je v prevádzke za každého počasia, v lete i v zime. Bližšie info TU.

 

 

 

 

15/ Golf

4 rôzne golfové ihriská nášho regiónu ponúkajú zážitky ako ambicióznym hráčom tak aj hobby hráčom golfu. Nádhernou kulisou tohto športu sú tu horské masívy Dachsteinu až po Grimming.Bližšie informácie o všetkých golfových ihriskách ako aj ich domovské stránky nájdete TU.

SPÄŤ